Bitcoin Madenciliği

Mert Tanır
Mert Tanır
272 kez okundu

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin madenciliği yani bitcoin mining son zamanlarda sanal para Bitcoin’e merak saran yatırımcıların oldukça araştırdıkları, bilgi sahibi olmaya çalıştıkları bir konu… Yatırımcılar kendi Bitcoin’lerini evlerinde kendileri üretebiliyor. Tabii bunun da bir maliyeti var. İşte Bitcoin madenciliği için bilmeniz gereken her şey…

Bitcoin madenciliği, bitcoin üretim işine verilen isimdir. Özellikle piyasanın en yüksek hacimli kripto para birimlerinden olan bitcoinethereumlitecoin gibi kripto paralar değer kazandıkça kripto para madenciliğini yapan kişilerin sayısı da günden güne artıyor.

Bugün birçok ülkenin ve finans devinin kullanmaya başladığı blockchain (blok zinciri) adı verilen bu algoritma Bitcoin başta olmak üzere sanal para birimlerine de kaynaklık ediyor. 2009 yılında açık kaynak kodları yayınlanan Blockchain, kripto paraların ev ortamında dahi üretilmesine imkan sağlıyor. Tabii bu madencilik cihazlarını kullanarak aniden zengin olmayı da düşünmemekte fayda var. Çünkü birçok ülke ve finans devi tarafından kabul edilen bu sanal para birimlerinin kontrol altında tutulabilmesi gerekiyor. Dolayısıyla madencilik için kullanılan makineyi bir darphane gibi göremeyiz. Tam tersine, ortada gerçek bir madencilik faaliyeti bulunuyor. Dijital para üretmek için makine tarafından üretilen binlerce veriyi süzmek gerekiyor. Bu da oldukça yüksek bir enerji harcanmasını gerektiriyor.

Belli algoritmalarla çalışan bitcoin madenciliği, madencilik cihazlarıyla bahsi geçen kripto paralardan üreterek yüksek kazançlar elde etmek oldukça mümkün. Tabii bu madencilik cihazlarından satın almayı düşünen kişilerin elektrik kullanım miktarına ve güvenliklerine oldukça dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü yüksek maliyetli cihazlar çok yüksek efor sarf ederken, şebeke kullanımında da ciddi riskler yaratabilme potansiyeline sahip bulunuyor.

Biz en yüksek hacimli kripto para birimi olan bitcoin madenciliği üzerinden açıklama yapmaya çalışalım. Bunun tek amacı Bitcoin çıkartmak, yani madencilik (mining) yaparak Bitcoin üretmek değildir. Bitcoin madenciliği, hesaplama yetkilerini kullanarak işlem yapma, sistem ağını güvenli bir halde koruma ve sistemdeki tüm kullanıcıları senkronize bir hale getirme işlemidir.

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz olması gereken bilgi birikiminin yanında çok iyi bir bilgisayar sisteminizin de olması gerekiyor. Çünkü, bilgisayarınızın sahip olduğu donanımlar ile yapılıyor. İlk olarak işlemci yani CPU ile yapılırken, şimdilerde yerini kendinden yaklaşık 50-100 kat oranında daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına yani GPU’ya bıraktı. Yani, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetli olursa bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olacaktır. Bunun yanı sıra sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış bilgisayar sistemlerini de kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği cihazları çok kazandırsa da bunun yanında fazla sayıda riski bünyesinde bulundurmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse, 1 birim dijital para birimi üretmek için 10 birim veri üretmek gerekebilmektedir. Ayrıca enerji regülasyonu iyi yapılmadıysa, kazanılan dijital paranın değeri elektrik ve bakım masraflarından çok daha az olabilir. Eğer Bitcoin madenciliği makineleriyle kâr elde etmek istiyorsanız, enerji regülasyonunu doğru yapmanız gerekir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Sanal para Bitcoin’in alımı, satımı ve transfer işlemleri Bitcoin‘in bağlı bulunduğu Blockchain kayıtlarına işlenir. Sonrasında kullanıcılardan yapılan her bir işlemin onaylanması istenir. Gerçekleşen Bitcoin işlemleri kullanıcılar tarafından onaylandıktan sonra tutar kullanıcının cüzdanından düşürülür ve karşı tarafa aktarılır. Satın almış olduğunuz Bitcoin’lerinizi bir dijital cüzdan aracılığı ile saklarsınız. Bu sahip olduğunuz cüzdanın adresine herkes ulaşabilir, hatta mevcut bakiyenizi bile görüntüleyebilir ama kimliğinizi yani sizin kim olduğunuzu bilemezler. Dijital cüzdanın şifrelenmesi iki farklı katmanla yapılır. İlki genel bir şifreleme yöntemiyle ulaşabilirsiniz, diğeri ise sadece sizin özel şifreniz olmakla beraber alım ve gönderim işlemi yapılabilir.

Bitcoin madenciliği sayesinde yapılan transfer işlemleri blok zincirlerine eklenir ve işlenir, şimdiye kadar yapılmış bütün işlemler ve gelecekte yapılacak olan bütün Bitcoin işlemleri blockchain kayıtları üzerinden herkes tarafından görüntülenebilir. Bitcoin madencisi de bu işlem sona erdikten sonra bloğu tamamladığı için belli bir tutarda ödül Bitcoin sahibi olur. Bitcoin‘de gerçekleşen işlemlerin mevcut sayısı gün geçtikçe arttıkça blok uzunlukları da oldukça fazlalaşmıştır. En fazla Bitcoin sayısına yakınlaştıkça da blok başı dağıtılan ödül Bitcoin miktarları zaman içerisinde düşmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.