Bitcoin ve Ethereum’da sıra yükselişte mi?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
39 kez okundu

Dünkü sert satışların ardından Bitcoin ve Ethereum’da bir miktar toparlanma emareleri var. Ancak hala bir yükseliş trendinden bahsetmek için erken. Özelikle belirli noktaların üzerine çıkılması şart. Peki şu anda Bitcoin ve Ethereum’da TL bazlı teknik görünüm nasıl şekillendi? Bundan sonrası için ne tür sinyaller veriyor? Günlük Analiz serisinde bugün, Bitci.com Baş Analisti Mehmet Çoban yorumluyor.

Kripto para piyasasında son durum – Günlük Analiz

Kripto para piyasası dün oldukça sallantılı bir seyir yaşadı. Piyasanın lokomotifi konumundaki Bitcoin, teknik anlamda son derece önemli destek noktalarını test etti. Keza Ethereum için benzer bir seyir izledi kripto para piyasası yatırımcısı.
Bugün ise dün akşamdan başlayan kısmi bir iyileşme var. Nedeni ise Amerika Merkez Bankası FED’in açıklamaları. Zira FED’in açıklamasının hemen ardından ardından Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında bir toparlanma gözlemlendi. Bitcoin’de açıklama esnasından 29 bin 700 dolar seviyelerinde oluşan fiyatlar açıklamayla birlikte 31 bin 500 dolarlı seviyelere kadar yükseldi.

Peki FED’in bu açıklaması ne anlama geliyor?

FED, yaptığı açıklamada faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağının altını çizdi ve 120 milyar dolarlık tahvil alım programına devam edileceği belirtildi.
İşte Kripto para piyasasını ilgilendiren bölüm de bu. Çünkü FED’in faizleri düşük tutması ve her ay 120 milyar dolarlık varlık alımı yapacak olması kripto paraü piyasası için olumu. Çünkü Bitcoin gibi yatırımlar ağırlıklı olarak düşük faizli bir sistemden daha fazla yararlanıyor. Bu sebeple bu söylem sonrasında kripto para piyasasında bir toparlanma gözlemlendi.

Peki bu toparlanma devam edecek mi, yoksa yükselişler yatırımcılar tarafından bir satış fırsatı olarak mı değerlendirilecek? Özellikle Bitcoin ve Ethereum’un TL paritelerinde nasıl bir seyir yaşanabilir? Olası aşağı ya da yukarı hareketlerde dikkat edilmesi gereken noktalar hangi seviyelerde? Bitci.com Baş Analisti Mehmet Çoban yorumluyor…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.