Bitcoin Wallet

Mert Tanır
Mert Tanır
268 kez okundu

Bitcoin wallet nedir? Bitcoin wallet nasıl çalışır? Bitcoin cüzdanı nedir? Bitcoin cüzdanı nasıl çalışır? Kripto para cüzdanı nedir? Kripto para cüzdanı nasıl çalışır? Güvenli Bitcoin wallet nasıl oluşturulur? Son dönemde oldukça ilgili kripto para dünyasına ait en önemli sorulardan biri de ‘Bitcoin wallet nedir?’ Bu yazımızda Bitcoin wallet yani Bitcoin cüzdanı ile ilgili tüm detaylara ulaşabileceksiniz…

Bitcoin wallet nedir? En genel tanımıyla Bitcoin dahil tüm kripto paraları bulundurduğunuz cüzdandır. Her kripto para için ayrı bir cüzdanınız vardır. Bir çeşit banka hesabı gibi düşünebilirsiniz.  Bitcoin wallet ve diğer kripto para cüzdanlarını IBAN numarası gibi bir benzeri dahi olmayan rakam ve harflerden oluşan bir kod sistemi diyebiliriz.

Bitcoin wallet, sahip olduğunuz sanal para Bitcoin’leri saklamak, göndermek ve almak için kullanılan bir uygulamadır. Temelde Bitcoin’i kullanmak için tek ihtiyacınız olan bu cüzdandır. Kripto para piyasasında çok fazla hacklenme ve hırsızlık gibi durumlar söz konusu olduğu için paranızı saklayacağınız yer çok önemlidir.

Bitcoin wallet, direkt olarak hesabınızın bakiyesini tutmadan o hesabınıza girebilmeniz için gereken anahtarları depolayan, Bitcoin yatırımcılarının sanal para gönderip almasını sağlayan ve bütün bunları Blockchain (blok zinciri) sistemi ile etkileşime girerek yapan bir yazılım olarak detaylandırabiliriz.

Kripto para birimi Bitcoin kullanıcıları çok çeşitli cüzdan seçeneklerine sahip olurken, bu seçenekler gün geçtikçe sayısını artırıyor. Tabii daha çok Bitcoin wallet seçeneği olması, daha dikkatli olmayı da beraberinde getiriyor. Bitcoin wallet’ın sahteleri, popüler cüzdanların birebir aynı görünümünü taklit ederken, aslında Bitcoin’leri çalmaya yarayan kötücül yazılımları içeren cüzdanlar olabiliyorlar.

En çok kullanılan cüzdanlar akıllı telefonlarda kullanılan cüzdanlardır. Bu cüzdanlar üyeyi uzun Bitcoin adreslerini kopyala ve yapıştır derdinden kurtarmak amacıyla QR kodları taramak için akıllı telefonun kamerasını kullanır. Bahsettiğimiz Bitcoin wallet’ların masaüstü sürümü ya da tarayıcı tabanlı olanları da olmakla beraber kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Sonuç olarak yatırımcılar için kullanılan ara yüzler birbirine benzer ancak özel anahtarlar, kullanılan uygulamaların işleyişleri ve kullanıcı gizliliği gibi seçenekler farklılaşabilir.

Sanal paranızı saklayabileceğiniz ve bunlara ulaşabileceğiniz iki farklı seçenek vardır. Bitcoin wallethard wallet ve soft wallet olmak üzere ikiye ayrılır.

Hardware wallet yani donanım Bitcoin cüzdanları, bilgisayarınızda veya USB bellekte saklanan cüzdan şeklidir. Soft wallet ise internet ortamında saklanan cüzdan tipi olarak tanımlanabilir. Bu tür işlerde yerli ve yabancı borsalara bile güven olmazken, her yatırımcı kendi işini sağlama almalıdır.

Riskli bir konu olduğu için Bitcoin wallet konusunda kimse kimseye kolay kolay cüzdan veya borsa önermek istemez.

Bu yüzden sizin biraz araştırıp deneyerek seçmeniz daha doğru olacaktır. Borsalarda al sat işlemi yapan yatırımcılar pek hard wallet yani donanım Bitcoin cüzdanları kullanmaz. Eğer borsalarda alt sat işlemi yapmayacaksanız bir miktar kripto para alıp saklamak istiyorsanız hard wallet (bilgisayarda veya diskte saklama) daha doğru olacaktır. Eğer ciddi bir yatırım yapacaksanız da USB bellekte saklanan cüzdan şeklini kullanmanız yararınıza olabilir.

Bitcoin wallet nasıl çalışır?

Kripto para dünyasına merak sarmış birçok yatırımcı Bitcoin wallet’ın kullanımı ile ilgili yanlış bilgilere sahip bulunuyor. Cebimizde bulundurduğumuz cüzdanlarımızın aksine, Bitcoin cüzdanı parayı saklamaz. Aslında kripto paralar hiçbir yerde depolanamaz veya fiziksel olarak herhangi bir yerde bulundurulamaz. Var olan tek şey Blockchain’de yani blok zincirinde depolanan işlem kayıtlarıdır. Bitcoin wallet, genel ve özel anahtarlarınızı Blockchain’de yaptığınız para alma ve gönderme gibi işlemlerinizi size özel depolayan bir yazılım şeklidir. Size Bitcoin veya herhangi bir kripto para gönderildiğinde cüzdanınızdaki özel anahtarla imzalanmış olur. Daha sonra Blockchain’deki genel anahtar ile eşleştiği zaman yaptığınız işlem kabul edilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.