Dash (DASH) Nedir?

Okuma Süresi 3dk 2 gün önce

Bitci.com

Düşük işlem ücretleriyle para transferlerinin anlık olarak gerçekleştirilebildiği Dash ağı, sadece hızlı ve düşük maliyetli olmasından değil aynı zamanda sunduğu gizlilik özellikleriyle de öne çıkmaktadır. DASH, Dash ağında değer veya para transferi için kullanılan bir kripto para birimidir. Tamamen merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan DASH’ta herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmaz. Merkeziyetsiz, eşten eşe ve güçlü kriptografik şifreleme metoduyla korunan Dash blokzinciri (Blockchain), DASH’ı güvenli ve kullanıcı dostu bir ödeme yöntemi yapmaktadır.

Bitcoin’e kıyasla daha hızlı ve düşük maliyetli olan DASH, altın, gümüş ya da nakit paraya göre daha bölünebilir olmasıyla öne çıkmaktadır. DASH’ın daha bölünebilir olması, onu internet ödemeleri ve günlük hayattaki ödemeler için son derece uygun seçenekler arasında sokmaktadır. 2014 yılında çalımaya başlayan Dash ağı, başlangıçta DASH’ın hızlı ve kolayca takas edilebilir olmasına odaklandı. Bu yönleriyle nakit paraya alternatif olmayı amaçlayan DASH, hem çevrimiçi (online) hem de fiziksel satış noktalarında kullanıma uygundur.

Hızlı para transferinin yanında düşük işlem ücretleriyle öne çıkan Dash, hem kredi/banka kartları hem de nakit para için alternatif bir ödeme aracı olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Dash’ı diğer birçok kripto para birimi ağından ayıran özellikler ise, Anında Gönder ve Gizli Gönder seçeneklerini sunuyor olması. Kullanıcılar, ağa bağlı Masternode’lar vasıtasıyla 1-2 saniye gibi çok düşük süreler içinde para transferi yapabilir veya sadece alıcı ve gönderici tarafından takip edilebilen gizli transferler gerçekleştirebilirler. Dash blokzincirinde işlemler ortalama 2.5 dakikada bir onaylanmaktadır. Karşılaştırma yapabilmek için; Bitcoin blokzincirinde işlemler ortalama 10 dakikada bir onaylanmaktadır. Öte yandan Anında Gönder özelliği ile Dash blokzincirindeki işlemler 1-2 saniye içerisinde gerçekleşmektedir.

2018’den bu yana DASH coin’ler, X11 adı verilen on bir karma (hash) işlevine sahip Proof of Work algoritması kullanılarak çıkartılmaktadır. Ortalama blok çıkarma süresinin 2.5 dakika olduğu Dash blokzincirinde, çıkarılan blok başına verilen ödül miktarı 2,66 DASH’tır.

DASH, çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım ya da kağıt cüzdanlarda saklanabilir.

DASH Coin Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile DASH coin almak oldukça kolaydır. Bitci.com üzerinden, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde DASH coin alınabilmektedir.

Kripto Para Satın Al

Ne kadarlık BTC almak istiyorsun?

Almak istediğin kripto para

tarafından sağlanmaktadır.