Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Okuma Süresi 4dk 2 hafta önce

Bitci.com

Ethereum, akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blockchain’dir. Ether (ETH), platformun yerel kripto para birimidir. Bitcoin’den sonra, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir.

Ethereum, 2013 yılında programcı Vitalik Buterin tarafından önerildi. Geliştirme 2014’te kitle fonlamasıyla sağlandı ve ağ 30 Temmuz 2015’te, önceden üretilmiş 72 milyon token ile hayata geçti.

Ethereum, işlemleri izlemek ve doğrulamak için dünyanın dört bir yanındaki binlerce bağımsız bilgisayara dayanan, kullanıcı tarafından çalıştırılan bir sistemdir. Bu, her bilgisayarın bir hesap defteri tutması ve herhangi bir merkezi yapıya güvenmeksizin bir işlemin meşru olmasını sağlamak için yalnızca geçmişine güvenmesiyle sağlanır.

Doğrudan Facebook (FB), Microsoft (MSFT) veya Apple (AAPL) gibi merkezi bir platform veya şirketten geçen geleneksel çevrimiçi iletişimin aksine, blockchain, sistemlerini merkezden uzaklaştırarak farklı bir yaklaşım benimseyerek, etrafındaki bağımsız bilgisayarlara, dünya etrafındaki ağ etkinliğini izlemek için izin verir. Bu bağımsız bilgisayarlar, “bloklar” olarak bilinen işlemleri sürekli olarak çapraz kontrol eder ve bunları bir olaylar zinciri içinde birbirine bağlar, dolayısıyla blockchain (blok zinciri) adı verilir.

Merkezi olmayan platformların manipüle edildiği durumlar olsa da, bu durumlar nadirdir çünkü blockchain platformlarının tüm değişiklikleri kabul etmesi gerekir. Bu, tehlikeye atılan bir grup bilgisayarın şüpheyi tetikleyeceği anlamına gelir, çünkü çok sayıda başka bilgisayar çakışan kayıtlara sahip olacaktır.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum, Bitcoin’i yönetmek için kullanılan blockchain teknolojisini alır ve dijital uygulamaları içerme fikrini genişletir.

Dijital uygulamalar, kiralamadan iş sözleşmelerine kadar her şey olabilir, ancak Ethereum’un Ether olarak bilinen para birimini kullanmalıdır. Bu uygulamalar insan katılımına dayanmaz, daha çok olaylar tarafından tetiklenir ve insan müdahalesine ihtiyaç duymaz.

Örneğin, bir teslimat depoya teslim edilmiş olarak kaydedilmişse, ödeme otomatik olarak bir Ethereum cüzdanından diğerine Ether’de aktarılır. Bu, bir muhasebecinin makbuzu onaylama, evrak işlerini bekleme, ödeme yapma ve makbuzu bekleme ihtiyacını ortadan kaldırırken hızlı ödemelere izin verir.

Ethereum Bir Kripto Para Birimi mi?

Ether bir kripto para birimidir ve Ethereum blockchain platformundaki işlemler için tanınan para kullanılır. Bazı insanlar, platformun kripto para birimi tüccarlar arasında hizmetlerinden daha iyi bilinmesine rağmen, “Ether” ve “Ethereum” terimlerini birbirinin yerine kullanıyor.

Ethereum Terminolojisi

Blockchain: Bir kayıt tarafından kontrol edilen, bir para biriminin veya sözleşmenin ömrünün tam geçmişini gözden geçirerek bir para biriminin veya olayın gerçek sahibini doğrulayabilen merkezi olmayan bir sistem.

Dapps: Merkezi olmayan uygulamalar, bağımsız olarak çalışan ve bir blok zinciri defterine dayanan uygulamalardır.

Decentralized: Bir kullanıcı veya yönetim organı olmadan, merkezi olmayan. Bu, ağ genelinde şeffaflık ve tekdüzelik yaratır.

Ether: Ethereum platformundaki işlemler için kullanılan para birimi.

Ethereum: Akıllı Sözleşmeleri ve Dapp’leri çalıştırmak için merkezi olmayan bir platform.

Gas:Hesaplama karmaşıklığına, depolama taleplerine ve bant genişliği ihtiyaçlarına göre bir işlemi

tamamlamak için gereken enerji miktarını hesaplayan bir sistem.

Hard Fork: Tüm platform kullanıcıları arasında oybirliğiyle kabul edilen önemli bir yükseltme veya protokol değişikliği. Bölünme, yeni politikalara katılmayanların çoğu kullanıcının devam ederken ayrılıp sona erdiği bir metro haritasına benziyor.

Madenciler: Para karşılığında ağa bilgi işlem gücü sunan kişiler.

Madencilik: Para karşılığında işlemleri onaylayarak ağı destekleme eylemi.

İzin Verilen: Seçilmiş bir kullanıcı grubu tarafından onaylanan işlemler.

İzinsiz: İşlemler tüm kullanıcılar tarafından onaylanır.

Akıllı sözleşmeler: İnsan etkileşimi gerektirmeden yürütülen, kesin olarak tanımlanmış parametrelere sahip sözleşmeler.

ETH  Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile ETH almak oldukça kolaydır. Bitci.com üzerinden, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde ETH alınabilmektedir.

Kripto Para Satın Al

Ne kadarlık BTC almak istiyorsun?

Almak istediğin kripto para

tarafından sağlanmaktadır.