Ethereum (ETH) Nedir?

Yiğit
Yiğit Editör
1717 kez okundu

En çok tercih edilen kripto para birimlerinden biri olan Ethereum, arz durumu olarak Bitcoin (BTC) ile yakın değerlere sahip. Ethereum (ETH) nedir, nasıl alınır, madenciliği ve kaç TL gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Ethereum (ETH) nedir, nasıl alınır, kaç TL

Ethereum (ETH) nedir?

2013 yılında Vitalik Buterin tarafından çalışmalarına başlanan Ethereum, 2014 yılına gelindiğinde yatırım alarak piyasaya sürüldü. ETH, 11.9 milyon ile 2015 yılında ön madencilik aşamasına geldi. 2016’da ise 2 farklı varyasyona ayrılan kripto paranın orijinal hali Ethereum Classic (ETC) olarak devam etti. Şu an piyasada tercih edilen Etherium (ETH), 2017 yılında yüzde 13 bin büyüyerek birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

Ethereum (ETH) nasıl alınır?

114 milyonluk arzı ile birçok borsa’da aktif olarak bulunan Ethereum’u, Bitci.com üzerinden güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Bitci borsasına üye olduktan sonra Ethereum sekmesine tıklayarak güncel fiyatını öğrenebilir, isterseniz herhangi bir seviyede alış ve satış emri verebilirsiniz.

Ethereum (ETH) madenciliği

Ethereum, Bitcoin madenciliğinin büyük firmaların tekeline geçmesi sebebiyle madencilik konusunda önem kazandı. Birçok kişi tarafından aktif olarak yapılan madencilik için güçlü ekran kartları kullanılması gerekiyor. Madencilik yapmak için AMD Ryzen serisi işlemciler ve Nvidia ekran kartları öneriliyor. SSD depolama, Ryzen 3 işlemci, 8 GB RAM ve Nvidia RTX 3080 ekran kartından oluşan bir sistem ile 93 MHash/s değerini görmek mümkün. Madencilik zorlaştıkça MHash/s değerinin düşeceğini belirtmekte fayda var.

Ethereum (ETH) kaç TL?

Stabilecoin olmayan kripto paraların fiyatları ve dolar kuru değişken olduğu için Bitci üzerinden anlık olarak 1 ETH’nin değerini öğrenebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.