İşte XRP dosyası… Fiyatı neden çıktı, bundan sonra ne olabilir?

Mehmet Çoban
Mehmet Çoban Araştırma Müdürü
14 kez okundu

Kripto para piyasası en enteresan günlerinden birine başladı. Bu enteresan günün başrol oyuncusu ise XRP… Son 2 -3 günde 25 cent civarlarından bir anda 60 cent civarlarına kadar bir yükseliş yaşandı. Peki XRP’de neler oluyor ve bundan sonra neler olabilir? Bitci.com Baş analisti Mehmet Çoban, Günlük Analiz serisinde  yorumluyor..

XRP nasıl hareket edecek? – 01.02.2021 Günlük Analiz

Kripto para piyasası belki de tarihinin en enteresan günlerinden birine başladı. Bu enteresan günün başrol oyuncusu ise malumunuz XRP… Hikaye aslında SEC’in Ripple’a dava açmasıyla başladı. SEC dava sebebi olarak Ripple’ı bir menkul kıymet olmasını gösterdi. Bu haberle birlikte 65 cent civarından XRP’nin fiyatı bir anda 17 cent civarlarına kadar geriledi. Aslında bu hareket normal karşılanabilir. Zira bir şirketin üzerine hem de SEC tarafından bir dava açılması doğal olarak fiyatı ciddi anlamda aşağı çekebilir. Ancak üzerinde dava baskısı olan bir şirketin fiyatının bir anda 2-3 kat artması çok sık rastlanılan bir durum değil… Zira son 2 -3 günde XRP fiyatı 25 cent civarlarından bir anda 60 cent civarlarına kadar bir yükseliş yaşandı. Peki neden?

Gamestop detayı

Aslında her şey Amerikan video oyunu, tüketici elektroniği ve oyun ürünleri satıcısı Gamestop hisselerinin fiyatındaki ani ve çok sert yükselişle başladı. Herkes bu fiyat artışının nedenini araştırırken hikayenin perde arkasında hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir durum ortaya çıktı. Zira şirket hisselerindeki bu yükselişin nedeni aslında bir araya gelmiş ve sayıları oldukça fazla olan küçük yatırımcıydı. Sosyal medya paylaşım platformu Reddit üzerinde açılan bir başlık altında toplanan bir grup Gamestop hisselerinin fiyatını bir anda 29 dolarlı seviyelerden 347 dolarlı seviyelere kadar taşıdı. Bu yükselişe zamanla büyük fonlarda eşlik edince fiyat bir anda bu seviyelere kadar yükseldi.

XRP’de de olabilir mi?

Şimdi ise benzer bir senaryo XRP için yazılıyor. Her ne kadar başlık kapatılmış olsa da yine Reddit üzerinden organize olan bir grubun dava sürecinde olan XRP fiyatında ciddi hareketlilik sağlayacağı söylentisi var. Bu söylentinin etkisi aslında 2-3 gün önce başladı ve XRP fiyatı 24 cent civarlarından 60 cent civarlarına kadar yükseldi. Peki bundan sonra neler olabilir? Yatırımcı nasıl hareket etmeli?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.