Kripto Para

Mert Tanır
Mert Tanır
1158 kez okundu

Bazı ekonomistler ekonomi tarihindeki en önemli nokta diyor kripto para için. Bazıları ise “kripto para bir balondur” görüşünü savunuyor ısrarla. Yatırım yapılır mı, balon mu ya da patlar mı sorularını bir kenara bırakırsak, kim ne derse desin ya da nasıl düşünürse düşünsün kripto para artık sermaye piyasalarının göz ardı edilmeyecek bir enstrümanı konumunda.

Sonuçta konunun temelinde teknoloji yatıyor. Böyle olunca da kripto para için sadece ekonomiyle ilgili tanımlar yetersiz kalıyor gibi. Belki de diğer yatırım araçlarından ayrılan en temel farkı bu kripto paranın: Özünde teknoloji olması… Çıkış noktasının hikayesi de hiç tahmin edebileceğiniz gibi değil aslında kripto parada. Henüz kim olduğu tam olarak ortaya çıkmayan Satoshi Nakamoto adlı birinin yazdığı 9 sayfalık bir pdf dosyasıyla değişti finans dünyasındaki dengeler. Aslında bir nevi paranın yeni tanımı yapıldı bu dosyalarla: Kişiden kişiye elektronik para sistemi…

Kripto para güvenilir mi?
Kripto para birimleri bir nevi zincir kullanıyor özünde. Blockchain… Yani kripto parada her yapılan parasal işlem bir dijital deftere yani bloklara yazılıyor. Yani bu şu demek; kripto paranın amiral gemisi konumunda bulunan Bitcoin para transferlerini ilk günden itibaren isteyen herkes bilgisayarına indirebilir. Peki kripto para güvenilir mi? Aslında bu sorunun cevabı evet. Çünkü bu kayıtlar herkes tarafından tutuluyor ve sürekli olarak senkronize ediliyor.

Kripto para gibi birçok uzman ve ekonomist tarafından geleceğin para birimi olarak nitelendirdiği bir dünyadan uzak kalmamak için ise bir hesap oluşturulması gerekiyor. Bunun için ise bitci.com sitesindeki kolay ve hızlı birkaç adımı izleyerek hesabınızı hemen oluşturabilir kripto para dünyasına adım atabilirsiniz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.