Litecoin (LTC) Nedir?

Okuma Süresi 2dk 2 gün önce

Bitci.com

Litecoin, 7 Ekim 2011’de eski bir Google yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından geliştirilerek piyasaya sürülen, merkeziyetsiz, eşten eşe ve açık kaynak kodlu yazılımdır. Teknik ve altyapısı bakımından Bitcoin ile çok büyük benzerlikler taşıyan kripto para birimi Litecoin’in kısaltması ise LTC’dir. Lee, Litecoin’in Bitcoin’e olan benzerliğinden dolayı Litecoin için “Gümüş Bitcoin” ifadesini kullanmaktadır.

İlk altcoin olma özelliğini taşıyan Litecoin, altyapı bakımından her ner ne kadar Bitcoin’e çok büyük benzerlikler gösteriyor olsa da Scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Bitcoin’de kullanılan algoritma ise SHA-256’dır. Scrypt algoritması hesaplaması daha kolay ve iş yükü bakımından daha hafiftir. Bu algoritma vasıtasıyla Litecoin işlemleri daha hızlı onaylanmaktadır. Karşılaştırma yapabilmek için; Bitcoin ağında 10 dakikada bir blok çıkarılırken, Litecoin ağında blok çıkarma süresi 2.5 dakikadır. Ayrıca Bitcoin’in maksimum arzı 21 milyon BTC iken, Litecoin’in maksimum arzı 84 milyon LTC’dir.

Litecoin ağındaki LTC üretimi aynı Bitcoin ağındaki madencilikte olduğu gibi yapılmaktadır. Özel olarak geliştirilmiş madencilik cihazları kullanılarak karmaşık matematik problemlerini çözen madenciler LTC ile ödüllendirilirler ve bu faaliyete Litecoin madenciği denilmektedir. Bitcoin madenciliğinde işlemci (CPU) kullanımıyla karlılık yakalamak mümkün değilken, Litecoin’de karılık yakalamak mümkün olsa da ASIC cihazlarının ortaya çıkmasıyla Litecoin madenciliğini de yalnızca bu özel cihazlarla yapılır hale gelmiştir. Ortalama blok çıkarma süresinin 2.5 dakika olduğu Litecoin blokzincirinde, çıkarılan blok başına verilen ödül miktarı 12.5 LTC’dir.

LTC, çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım ya da kağıt cüzdanlarda saklanabilir.

LTC Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile LTC almak oldukça kolaydır. Bitci.com üzerinden, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde LTC alınabilmektedir.

Kripto Para Satın Al

Ne kadarlık BTC almak istiyorsun?

Almak istediğin kripto para

tarafından sağlanmaktadır.