NFT Token nedir?

Yiğit
Yiğit Editör
2987 kez okundu

2010 yılında geliştirilmeye başlanan günümüzde popüleritesi artan NFT (Non Fungible Token), diğer kripto para birimlerine göre farklı özellikler sahip. Bu makalemizde NFT nedir?, NFT nasıl alınır? ve NFT Token hangileri? sorularını cevaplayacağız.

NFT (Non Fungible Token) nedir?

Türkçe karşılığı değiştirilemeyen jeton olarak çevirilen NFT, şifrelenmiş benzersiz içeriklere verilen addır. NFT oluşturmak için genellikle Ethereum altyapısını kullanan kuruluşlar, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarını tercih etmektedir.

NFT Token nedir? NFT Token nasıl alınır?

Fiziksel paralar ve kripto para birimleri değiştirilebilir olarak nitelendirilmektedir. Sadece 1 kullanıcı için oluşturulan NFT Token ise değiştirilemez olduğu için hem kripto para birimlerinden hem de fiziksel paralardan farklı olarak değerlendirilmektedir.

Dijital sanatçıların aracı kuruluşları devre dışı bırakarak doğrudan kullanıcıya ulaşabildiği bir sistem haline gelen NFT, blockchain tabanlı olduğu için güvenlik konusunda beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Emlak, arsa ve koleksiyon değeri taşıyan birçok varlığın da NFT üzerinden satışa çıkarıldığı biliniyor. Bazı oluşumlar, NFT ile oluşturulmuş özel koleksiyon ürünlerini satışa sunuyor. Herhangi bir şeyi NFT haline getiren kişiler, aynı ürünü birden fazla kişiye satabiliyor.

NFT nasıl alınır?

Özellikle sanatçılar tarafından oluşturulan ve sanal müzayede platformlarında satılan NFT satın almak için OpenSea veya benzeri web sitelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca NFT satışı gerçekleştirilen web sitelerinde kendi eserlerinizi NFT’ye çevirerek direkt veya açık artırma ile kullanıcılara sunabilirsiniz.

Bitci Teknoloji tarafından geliştirilen NFT sistemi sayesinde kullanıcılar eserlerini hızlı ve güvenli bir şekilde NFT’ye dönüştürerek alıcılar ile buluşturabilecek.

NFT ile milyonlarca dolara satılan NBA videoları, teknolojinin ne kadar hızlı ve kararlı ilerlediğinin göstergesi olarak kabul edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.