Bitcoin ETF

Bitcoin etf

Bitcoin ETF? Bitcoin ETF nedir? Bitcoin borsa yatırım fonu nedir? Bitcoin Borsa Yatırım Fonu Bitcoin ETF Nedir? Borsa yatırım fonlarının popülaritesi her geçen gün artarken Bitcoin EFT ürününden yararlanmak isteyen yatırımcıların da ilgisi aynı yönde artmaktadır. İşte Bitcoin EFT ürüne ilgisi olan tüm yatırımcıların işine yarayacak bilgiler…

Bitcoin ETF… Öncelikle ETF’nin yani borsa yatırım fonunun ne olduğunu açıklamaya çalışalım. ETF yani Exchange Traded Funds, Türkçe’ye Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak çevrilmektedir. ETF yani Borsa yatırım fonu en basit ifadeyle; hisse senedi, tahvil bono ve emtia gibi yatırım ürünleri endeksini baz alan ve bu yatırım ürünlerinin performanslarını yatırımcıya aktaran yatırım fonlarıdır. Borsa yatırım fonlarının en önemli özelliği, hisse senetlerinde olduğu gibi borsalarda alınıp satılabiliyor olmasıdır. Ayrıca borsa yatırım fonları kabul edildikleri durumda o ülkedeki borsaların kredi teminatına tabii tutulur.

Zaman geçtikçe popülaritesi artan borsa yatırım fonlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar ve yatırımcı adayları için bir Bitcoin ETF ürünü çok iyi bir fırsattır. Ayrıca, ilk Bitcoin ETF ürünü piyasalarda işlem görmeye başlaması çalışılırken çok sayıda problemle karşılaşıldı. Bunun sebebi ise, ilk ve en büyük sanal para birimi olan Bitcoin’in (BTC) kontrol edilemez olması ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin ETF ürününün yeni ve büyük oranda denenmemiş dijital para birimi piyasasına odaklanmasına izin vermekte endişe etmesidir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdiye kadar hiçbir kripto para ETF ürününü onaylamamasına rağmen yatırımcılar iyimserliğini soruyor. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki bir kaynak, konuyla ilgili olarak Bitcoin ETF ürününün onaylanma olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bunun dışında, kamuoyunun yorumlarına Bitcoin ETF uygulamasını açtı ve yorum yapan kişilerin çok büyük bir çoğunluğu yeni ürünün onaylanması yönünde fikir bildirdi. İlk Bitcoin ETF ürünü piyasaya çıktığı zaman hem sanal para meraklıları hem de geleneksel yatırımcılar katıldığı için erken başarı görme olasılığı yüksektir. Ayrıca, Bitcoin ETF’lerindeki yükseliş BTC değerinde de değer artışına yardım edebilir ve bunun dışındaki birçok kripto para birimi, BTC performansına yakından bağlı olduğundan genel olarak sanal para piyasasında yükseliş yaşanabilir.

Bitcoin ETF Ürünü Nasıl Çalışır?

ETF yani borsa yatırım fonu, belli bir varlığın ya da varlık grubunun performansını takip eden bir yatırım aracıdır. ETF’ler, tasarruf sahiplerinin ETF tarafından takip edilen varlıklara sahip olmadan mevcut yatırımlarını çeşitlendirmelerini sağlar. Yalnızca kazandıklarına ve kaybettiklerine odaklanan yatırımcılar için ETF’ler bireysel varlıkları alıp satmak için daha basit bir alternatif yol sunar. Bunun yanında, geleneksel ETF ürünleri, video oyunu endüstrisini ve bununla ilgili işletmelerin hisse senetleri gibi ortak ürünleri olan çok daha büyük yatırım sepetlerini hedeflediğinden tasarruf sahiplerinin işletmelerini kolayca çeşitlendirmelerini sağlar.

Bitcoin ETF ürünü ilk ve en popüler kripto para birimi olan BTC’nin değerini taklit eden bir üründür. Bu ürün, yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının karmaşık kripto para birimi BTC ticareti sürecinden geçmeden ETF ürününe alım yapmalarını olanak sağlar. Ayrıca, ETF ürünü sahibi olan yatırımcılar doğrudan sanal para birimi BTC’ye yatırım yapamayacakları için dijital para birimi yatırımcılarının ihtiyacı olan karmaşık depolama ve güvenlik prosedürleri konusunda endişe duymak zorunda kalmaz.

Bitci.Com'a Üye Olmak İstiyorum