Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir sorusuna cevap aramadan önce isterseniz Bitcoin’in çıkış tarihi olan 2008 ve 2009 yıllarında dünyadaki ekonomik görünüme şöyle bir bakalım… 

Takvimler 2008 senesini gösterdiği zaman dünya 1929 senesindeki ekonomik buhranı anımsatan bir ekonomik krizle tekrar tanıştı. Borsaların dip seviyelere geldiği, ülke para birimlerinin dolara karşı ciddi anlamda değer kaybettiği ve en önemlisi hiç etmez denilen Lehman Brothers gibi bazı büyük finans kurumlarının iflas etmesi ya da iflasın eşiğine kadar gelmesi bu krizin en temel sonuçları oldu. Böyle olunca da havada uçuşan kağıtlar, kaybettiği işinden kutularla çıkan insanlar, endişeli gözlerle ekrana bakan yatırımcılar, ne olacak sorusuna cevap arayan tonlarca ekonomist ve analist gördük ekranlarda uzun süre…

Tepki olarak mı doğdu?

Rastlantı mıdır yoksa bir ihtiyaç mıdır bilinmez ama bu büyük ekonomik krizin hemen ardından Bitcoin diye bir sanal ve dijital parayla tanıştı dünya. Tamamen bir sav olarak düşünürsek belki de 2008 yılındaki Lehman Brothers’ın iflası sonucuna oluşan dünya ekonomik krizine bir tepki olarak oluştu Bitcoin… Dünya borsalarında 1929 krizini hatırlatacak şekilde yaşanan dip seviyeler, ülke ekonomilerindeki çalkantılar yeni yeni arayışlara itti belki de insanları.  Zira Satoshi Nakamoto isimli kimliği henüz tam olarak teyit edilmemiş bir kişi veya grup tarafından bu tarihlerde neden oluşturulduğu tam olarak anlaşılmasa da elektronik bir para birimi yaratıldı. Aslında her şey Satoshi Nakamoto adında bir kişi ve grup tarafından kapalı bir mail grubuna atılan 9 sayfalık bir pdf belgesiyle başladı. Savımızı kuvvetlendiren nokta ise Satoshi Nakamoto’nun gönderdiği bu 9 sayfalık pdf belgesinde bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların sunduğu önerilerle çözülebileceğini belirtmesi. Yani Bitcoin bir nevi dolar ve euro’ya alternatif olarak lanse edildi. Geçen günlerde bazı ekonomistlere göre Bitcoin bir balon olarak lanse edilse de bazılarına göre ise geleceğin tek para birimi olma yolunda aday.

Sembol olarak ฿’yi kısaltma olarak ise BTC’yi kullanan Bitcoin’in bu seviyelere geleceğini büyük ihtimalle Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya a grup tarafından da tahmin edilmiyordu. Ancak gelinen noktada Bitcoin hükümetlerin bile kayıtsız kalamayacağı bir noktada. 

Artık günlük hayatımızda o kadar çok duymaya başladı ki kripto para nın adını… Neredeyse düğünlerdeki takı törenlerinde artık çeyrek altını yerini alacak. Ancak bu kadar çok konuşulmasına ve günlük hayatta yerini almasına karşın tam olarak bilinmiyor Bitcoin… Kimilerine göre zamanı belirli bir süre sonra bitecek bir balon… Kimilerine göre ise geleceğin tek para birimi… 

Peki tam olarak ‘Bitcoin nedir’,  nasıl oluştu ve  güvenli midir? 

Bitcoin nedir?

Çok ama çok sade bir anlatımla Bitcoin ilk kripto para ödeme sistemidir. Yani bu sistemle artık paranın yeni bir tanımı eklendi ekonomik sözlüklere: Kişiden kişiye dijital para sistemi. 

Gelelim detaylara…

Sembol olarak ฿’yi, kısaltma olarak da BTC’yi kullanan Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişinin veya grubun oluşturduğu merkezi olmayan bir kripto para birimi olarak hayatımıza girdi. En temel özelliği merkezi olmaması. Yani bundan dolayı kimseye bağlı değil. Daha açık bir anlatımla Bitcoin’in, hükümetler veya devlet tarafından kontrolü olmayan kendi blockchain ağının denetiminde üretilen elektronik bir para birimi olduğu söylenebilir. Protokoller çerçevesince merkezi olmamasının yerine ise açık kaynak kodlu bir yazılıma sahiptir Bitcoin. Bunun anlamı şu: Yani isteyen herkes bunun kodlarını kendi bilgisayarına indirip inceleyebilir. 

Peki nedir bunun avantajı? Bildiğiniz gibi bir ülkedeki para gibi ekonomik değerler ağırlıklı olarak hükümetlerin politikaları ve o ülkenin merkez bankaları tarafından belirleniyor. Ancak Bitcoin’de böyle merkezi bir yapı yok. Böylece yukarıda saydığımız konulardan en az etkilenen para birimi konumunda şu anda.

Kripto para birimleri ve amiral gemisi konumundaki Bitcoin bir nevi zincir kullanıyor. Buna da BlockChain deniyor. Yani Bitcoin’de yapılan her parasal işlemin her bitcoin transferlerinin eskiden mahalle bakkallarında olan bir deftere daha doğrusu dijital bir deftere kaydı tutuluyor. 

Bitcoin nedir sorusunun bir başka ilginç tanımı da teknik tasarım itibariyle dünyada sadece 21 milyon üretilebilecek bir para birimi olması. Bu da Bitcoin için enflasyon gibi bir riskin oldukça düşmesini sağlıyor. Ayrıca hangi ülkede yaşıyorsanız o ülkenin para birimi ile alım satım yapabileceğiniz bir nevi yatırım aracıdır Bitcoin

Bitcoin nedir sorusunun başka bir cevabı da dijital paraların altını ve en popüleri olmasıdır…

Peki Bitcoin nasıl üretilir?

Söz konusu para olunca akla hemen hükümetlerin ve merkez bankalarının bu sektördeki etkinliği nasıl sorusu geliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin devlet kuruluşlarıyla daha da önemlisi merkez bankalarıyla herhangi bir bağı bulunmuyor. Sanal para olmasından dolayı diğer para birimleri gibi darphanede üretilmiyor. Peki Bitcoin üretimi nasıl oluyor? Burada ise ‘mining’ yanı madencilik denen yeni bir kavram katılıyor hayatımıza. Çok basit tabiriyle madencilik yani mining hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemi olarak tanımlanabilir. İşte bu işleri yapanlara da Bitcoin madencileri deniyor. Yani Bitcoin madenciler tarafından üretiliyor.

Bitcoin güvenli mi?

Kripto para birimleri ve tabii ki Bitcoin’in bir nevi zincir kullandığından bahsetmiştik yukarıda. Blockchain… Bunun anlamı şuydu: Kripto parada her yapılan parasal işlem bir dijital deftere yani bloklara yazılıyor. Yani bu şu demek; kripto paranın amiral gemisi konumunda bulunan Bitcoin para transferlerini ilk günden itibaren isteyen herkes bilgisayarına indirebilir. Peki böyle bir özelliği olan istenilen yerlere bitcoin datasının indirilmesi güvenlik sorununu getirmiyor mu? Yani Bitcoin güvenilir mi? Aslında bu sorunun cevabı evet. Çünkü bu kayıtlar herkes tarafından tutuluyor ve sürekli olarak senkronize ediliyor. Ayrıca bir nokta daha var Bitcoin ödemeleri geri dönüşümsüzdür ve güvenlidir. Bu nedenle dolandırıcılığın faturasını satıcılar ödemek zorunda kalmaz.

Kripto para gibi birçok uzman ve ekonomist tarafından geleceğin para birimi olarak nitelendirdiği bir dünyadan uzak kalmamak için ise bir hesap oluşturulması gerekiyor. Bunun için ise bitci.com sitesindeki kolay ve hızlı birkaç adımı izleyerek hesabınızı hemen oluşturabilir kripto para dünyasına adım atabilirsiniz…

Bitci.Com'a Üye Olmak İstiyorum