Blockchain Ne Demek?

Blockchain ne demek?

Blockchain ne demek? Blockchain nedir? Bildiğimiz teknolojinin hayatımıza soktuğu bir kelime bir kavram aslında temel olarak… Yeni yeni kavramlar giriyor artık günlük yaşantımıza sık sık… Bunda ise teknolojinin etkisi yadsınamaz. Çünkü sürekli olarak gelişen, sürekli olarak kendini yenileyen, sürekli olarak yeni gelişime ihtiyacı duyan bir dal artık teknoloji. İşte bu gelişim ve büyüme süreci ise daha önce duymadığımız görmediğimiz yeni olguları da beraberinde getiriyor ister istemez. Blockchain de bunlardan biri…

Her şey aslında bundan yaklaşık 10 sene önce günümüzde bile kimliği hakkında muammaların olduğu Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grubun kapalı bir mail grubuna 9 sayfalık bir pdf dosyası göndermesiyle başladı. Pdf dosyasının başlığında şöyle bir ifade vardı: Kişiden kişiye elektronik para sistemi… Kişiden kişiye.. Yani merkezi olmayan dağınık bir ağ yapısı. En önemlisi is para gibi bir araçta aracıları ortadan kaldıran bir sistem bu. Merkezi bir otorite ortadan kalkıyor. Onun yerine ise açık kaynak kodlu bir yazılım var.  İşte kripto para birimleri bir nevi bir zincir kullanıyor. Yani Blockchain

Tam tanımını yapmadan hepimizin aşina olduğu bir örnekle anlatalım isterseniz Blockchain kavramını… Eskiden mahalle bakkalları vardı hatırlayanız olacaktır mutlaka. Kredi kartlarının olmadığı bir dönemden bahsediyoruz. Bu mahalle bakkallarında alış - veriş yaptığınız zaman peşin ödeme yapmadığınızda bakkalın defterine yazılırdı yapılan alış – veriş tutarı… Ve bu alış verişin ödemesi ileriki bir tarihte yapılırdı. İşte kripto para piyasasında da her parasal işlem her para transferi dijital bir deftere kaydediliyor. Yani teknolojik bir kavramla bloklara kaydediliyor.

Örnekle Blockchain kavramı biraz daha netleşti gibi… Aslında Blockchain ne demek? Blockchain nedir? sorularını tam olarak şu ana kadar cevaplamasak da mantığını kısmen de anlatmış olduk. Peki tam olarak Blockchain ne demek? En kısa en basit tabiriyle Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemi olarak tanımlanabilir. Ancak burada bir şeyi ayırt etmekte fayda var. Blockchain bir veritabanı olarak tanımlamamak lazım. En önemli özelliği kaydedilen bir verinin bir daha silinemez ve değiştirilemez olması.

Blockchain kayıt altına alınan verilerin geriye dönük olarak silinmediği, aynı zamanda yeni verilerin kayıt altına alındığı bir teknolojidir. Yapısı itibariyle bu sistem aslında bir muhasebe defterine benzemektedir. Madencilik adı verilen şifreleme yöntemi ile özel algoritma cihazları ve bilgisayarlar ile şifrelenmektedir. Yapılan kayıtlar kesinlikle değiştirilemez. Blockchain ağının birçok kopyası aynı anda kişilerde, şirketlerde bulunabilir ve herkese açıktır.

Blockchain güvenli midir?

Peki bu tanımdan sonra akla bu sistemin güvenli olup olmadığı geliyor. Aslında bu sorunu cevabı çok kısa bir tabirle evet… Öncelikle şunu belirtelim Blockchain’de bulunan veriler şifrelenmiştir. Ve takip edilebilir bir özelliğe sahiptir. Blockchain’in mantığı başta da belirttiğimiz gibi bir zincir şeklinde birbirine bağlı bir sistemdir. Bu sistemin özelliği ise kırılamaz olması. Sistemde çok fazla kişi kontrol edici şekilde bulunur ki bu da Blockchain güvenliği açısından son derece kilit noktadır.

Bitci.Com'a Üye Olmak İstiyorum