Ethereum Nedir?

Ethereum nedir?

Ethereum Nedir? Ethereum nasıl alınır? Ethereum fiyatları yükselir mi? Ethereum fiyatları düşer mi? Ethereum Bitcoin’in rakibi olur mu? En popüler sanal para birimi Bitcoin’den sonra Ethereum da en popüler sanal para birimleri arasında yerini çoktan aldı. İşte Ethereum ile ilgili işinize yarayacak bir yazı…

Ethereum Nedir? Sorusuna en yalın yanıt olarak güç kaynağı olarak Ether (ETH) sanal para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Ortaya çıkarılmasındaki amaç dijital para birimi Bitcoin’in de bağlı olduğu Blockchain yani blok zinciri sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Sanal para birimi ETH’nin kullanıcılarına sağladığı bu özgürlük çok sayıda Altcoin çıkarılmasına olanak sağlar.

En popüler dijital para birimlerinden biri olan ETH, Kuzey Amerika’da gerçekleşen Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin tarafından sunumu yapılan bir sistemdir. Genel hatlarıyla Altcoin statüsünde görülse de ETH aslında Blockchain teknolojisinin gelişmesini ve çok daha fazla alanda işlem görmesini amaçlayan bir sistemdir.

Ortaya çıkan Ethereum sistemi ile amaç edinilen şey, şahsi veriler gibi bilgilerin başka kişiler tarafından saklanmasını ve başka amaçlar için kullanılmasını engellenmesidir. Günümüzün gelişmiş teknolojisiyle internet üzerinden yaptığımız bütün işlemler (bankacılık işlemleri, alışveriş, sosyal medya hesaplarımız gibi…) veriler halinde veri banklarda kayıt altında tutulmaktadır. Bu saklanan bilgilerin ise nasıl amaçlar için kullanılacağı konusu tamamen bir bilinmezliktir.

Dijital para birimi ETH sistemiyle bu bahsi geçen işlemler tamamıyla anonim ve dağınık bir şekilde çok daha farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece şahsi bilgilere erişim ulaşılmaz bir hale gelir ve tüm interneti merkezi olmayan geniş bir platforma çevirir.

Blok zinciri merkezli dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olarak ortaya çıkan ETH bu yazıyı hazırladığımız dakikalarda 1 ETH 355 dolar seviyesinde işlem görüyor. ETH’yi dünkü fiyatına göre karşılaştırdığımızda ise yaklaşık yüzde 12.36 oranında yükselişte görünüyor.

Sanal para birimi Ethereum’un işlem sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesi 1 milyon 350 bin ile 4 Ocak 2018 yılında gerçekleşti. Bu tarihte 1 Ethereum 1040 dolar seviyesinden alıcı buluyordu.

Ethereum Bitcoin’e Rakip Olur mu?

Sanal para birim ETH, bugün Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip ikinci en büyük kripto para birimi olma özelliğini elinde bulunduruyor.  ETH’nin fiyatının çok kısa bir süre içerisinde artması ve Bitcoin blok zincirinde daha yenilikçi oluşu, ETH’nin Bitcoin için bir rakip olabileceği sorusunu yatırımcıların aklına getirmiştir. Ancak, bugün en popüler sanal para birimlerinden biri olan Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin bu konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmiştir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, ETH PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.” Ethereum’un kurucusu Buterin’in yaptığı açıklamadan da anlaşıldığı gibi ETH’nin Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amacı yoktur.

Bitci.Com'a Üye Olmak İstiyorum