- Kapat

Piyasa, Limit, Stop Emir Nedir?

Piyasa, Limit, Stop Emir Nedir? 

Piyasa Emri; 

Piyasa emir tipi ile yapılan işlemleriniz emir defterindeki en iyi fiyat üzerinden gerçekleşir. Emirleriniz; eğer alış emri verirseniz, emir defterindeki en iyi satış emirleri ile veya satış emri verirseniz, emir defterindeki en iyi alış emirleri ile eşleşerek gerçekleşir. Emir defterinde alım/satım emrinizi karşılayacak kadar derinlik olmaması durumunda emriniz bir sonraki en iyi fiyatla verilmiş emirler üzerinden gerçekleşecektir.  

 

Limit Emir;  

Limit Emir, istediğiniz fiyat ve miktarı yazarak işlem sağlayabildiğiniz emir türüdür. Belirlediğiniz alış emir fiyatından bir satıcı veya belirlediğiniz satış emir fiyatından bir alıcı olmadıkça emriniz tahtada bekleyecektir. Bu sebeple limit emirlerin gerçekleşme garantisi bulunmamaktadır.  

Emir tahtasındaki en iyi satış fiyatının üzerinde bir limit alış emri girmeniz durumunda işleminiz piyasa fiyatı üzerinden gerçekleşir. 

Emir tahtasındaki en iyi alış fiyatının altında bir satış limit satış emri girmeniz durumunda da işleminiz piyasa fiyatı üzerinden gerçekleşir.  

 

Stop Emir; 

Piyasanın pozisyonunuzun tersine gitmesi durumunda karınızı korumak veya zararınızı minimalize etmek için Stop Emir tipini kullanabilirsiniz.  

Stop limit emri, piyasa fiyatı belirlediğiniz tetikleme fiyatına ulaştığı zaman, belirttiğiniz fiyat ile emir vermenizi sağlar. Eğer piyasa fiyatının düşeceğini tahmin ediyorsanız veya piyasa fiyatının düşmesi halinde satış emri vermek istiyorsanız, stop limit satış emrini kullanabilirsiniz.  

Piyasa fiyatının aniden yükselmesi halinde alım fırsatını yakalamak istiyorsanız, stop limit alım emrini kullanabilirsiniz. Bu sayede piyasa fiyatı tetikleme fiyatınıza eriştiğinde emrinizin emir defterine kaydedilmesini sağlarsınız.  

Destek

Size daha iyi, hızlı ve güvenli hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

İncele